sobota 25. září 2021

Podzimní šatník a jeho organizace

Krásný den všem,

s příchodem podzimu nás všechny čeká změna šatníku na novou sezónu a s ní spojené ukládání v zimě nenošeného letního oblečení. Protože mám tuhle práci už za sebou, přináším vám pár tipů, jak změnit šatník co nejefektněji. - Prve musím říct, že už nějakou dobu dodržuji metodu úklidu KonMari, která mi velmi vyhovuje a pomáhá. Pro více informací doporučuji shlédnout její videa na Netflixu, kde je vysvětleno, jak doma uklízet nejen oblečení, ale i dokumenty a osobní věci. Ale taky jak oblečení skládat, což je např. pro mě osvědčená praktika, která mi pomáhá udržet šatnu uklizenou a přehlednou. Klíčem je skládat věci tzv.na stojato, tedy ne do komínků, na které je většina z nás zvyklá. Tento styl skládání se mi v šuplících velmi osvědčil, hned vidím kde co mám a nemusím se komínky přehrabovat. Proto mi šuplíky vydrží daleko déle uklizené. 

- Při změně šatníku na podzimní, rovnou vyřaďte jak letní oblečení, které jste letos, ať už z jakéhokoliv důvodu neoblékli, tak podzimní oblečení které vyndáváte z vaků. Já jsem například objevila několik svetrů s cenovkou, u kterých jsem hned věděla, že je nebudu nosit ani letos, proto jsem je nemilosrdně vyřadila. Oblečení pak rozdávám jak kamarádkám, tak je věnuji do azylových domů. Většinou jim stačí zavolat a zeptat se, co jim zrovna chybí. Ve většině případů potřebují aktuální sezónní oblečení. Tedy svetry, kabáty, zimní boty apod. 

- Ukládání vašich letních kousků má taky svá jasná pravidla. Především, musí být vše čistě vyprané. Do látkových vaků pak vše ukládám stejnou metodou jako do šuplíku, tedy na stojato. V případě že budete něco hledat, nerozhrabete se si celý úložný vak a hned uvidíte, kde co máte. 
- Součástí uloženého prádla je i vůně, která oblečení chrání před moly. Na výběr máte z mnoha variant, a stejně jako dáváte vůni do uloženého oblečení, dejte ji i do aktuálně nošeného. Protože i to co máte aktuálně v šuplících, potřebuje chránit a být extra voňavé. 

A jaké vůně do prádla používám já?

Diptyque Baies
Keramická destička s voskovým středem má velmi silné aroma, kterým provoníte klidně celý pokoj. Stačí ho zavěsit na ramínko, případně uložit s oblečením do vaku. Pokud máte rádi svěží květinové vůně, bude pro vás Baies ideální. Ve složení najdete růže, listy černého rybízu, květinové tóny.
Cena: 1180,-
Mýdlo Hermès Eau des Merveilles
Takovou klasikou mezi ovoněním šatníku jsou kromě domácích vonných pytlíčků i mýdla. Někdo dává ty nejobyčejnější, já zas naopak raději využiji silnou vůni parfemářských mýdel. Ať už zvolíte jakoukoliv značku, za mě stojí za investici Hermès, Dior, Chanel nebo třeba Prada. Mýdlo se výborně hodí i do menších košíků, např. na šály, které krásně provoní.
Cena: 575,-
Pokud preferujete lehčí vůně, které jsou především svěží, zkuste Ashleigh & Burwood London Fresh Linen. Náplň v papírové obálce obsahuje tóny citrusů, aloe vera či plumérie. Můžete ho zavěsit na ramínko mezi trička či svetry nebo ho dát do šuplíku k prádlu. Vůně je velmi přirozená, příjemná, má ovšem ze všech zmíněných variant nejkratší životnost. 
Cena: 190,-Za jednu z nejvíce spolehlivých metod provonění prádla pak mám tyto vonné textilní sáčky od značky Culti. Za nejlepší jejich vůni pak mám Home Aramara. Intenzivní ale nevtíravá vůně santalového dřeva, bergamotu a pomeranče vás přesvědčí svojí výdrží, kdy mi sáček vydržel vonět přes dva roky. Vonné granule můžete i dokoupit, stejně jako speciální znovu-použitelné sáčky. 

A co vy a změna šatníku? Už máte přechod na podzim/zimu za sebou? A jakou vůni jste pro uskladněné oblečení zvolili?

1 komentář:

  1. Používám stejnou metodu už asi 5 let a jak píšeš - naprosto udržitelné a šatník je uspořádaný stále 😍 krásná šatna Ino 😊

    OdpovědětVymazat

Děkuji všem za komentář. Na blogu se zobrazí hned po schválení:)
Komentovat můžete i anonymně, bez google účtu.