neděle 28. prosince 2014

Nejlepší knihy o módě

Krásný den
Už dlouho se chystám napsat shrnující článek o mých oblíbených fashion knihách. Jednou za čas vám přináším samostatnou recenzi o zajimavé kníze kterou jsem objevila, ale stále častěji mi píšete o článek který by je zahrnoval všechny.
Asi není nutné zdůrazňovat, jak je neustálé vzdělávání důležité( nejen v oblasti módy), nehledě na nekončící zdroj inspirace který díky knihám můžete najít. 
Pokud správně pochopíte historický vývoj  módy, dokážete rozpoznat inspirační zdroje návrhářů a jejich vliv na aktuální trendy. 

Několik velice kvalitních knih jsem měla také vypujčených z knihovny a pár od stejně zatížených kamarádek, tak ty se tu bohužel neobjeví, ale na konci vám napíšu ještě pár titulů které mám v oblibě, i když se v mém vlastnictví buď nenacházejí, nebo jsem je pujčila.

Takže tady jsou má doporučení.


Pro módní začátečníky bych začala celkem jednoduchou a přehlednou příručkou.
Móda v proměnách času je lexikonem rozčleněným do tří kapitol.
V úvodní části najdete přehled historického vývoje oděvu, v druhé přehled základních pojmů používaných v módním průmyslu a v poslední kapitole najdete abecedně seřazený seznam významných návrhářů.

Knihu Se šarmem Pařížanky jsem vám ukazovala před několika lety. Je to v kostce lifestyle přehled o tom jak se podobat ikonickým obyvatelkám Paříže, Od líčení, zařizování bytu po vytvoření osobitého stylu.


Fashion Now je výběrem 160 nejlepších návrhářů a značek na trhu. Je perfektní pro váš přehled o tom kdo je kdo ve světě módy.
Publikaci Fashion vydalo ve spolupráci s nakladatelstvím Tashen H&M.
Jedná se přehled vývoje módní reklamy.Knihu Kmeny dal dohromady hudebnik a umělec Vladimír 518, který se snažil zmapovat auktální městské subkultury a popsat prvky které je vystihují.
Nedávno vyšel i druhý díl který se věnuje subkulturám v Československu vzniklých před rokem 1989.
Ke knize se často vracím a ráda vracím. Je čtivá, doplněna o zajimavé komentáře a mnoho fotografického materiálu. Po tom co jsem ji koupila, jsem ji přelouslala asi za dva dny.
Druhá část knih už je pro pokročilejší fashionisty, kteří se dožadují více informací a termínů.Kniha je průvodcem hlavních - ismů které tvářely módu od 17 století současnosti.
Pracuje v grafice se symboly, které čtenáří usnadňují rozpoznat široký kulturní trend, který je spojen s další kulturní oblastí.  Trend v rámci módy, který nemá dalčí přesah a trend který definuje sama autorka a jsou specifické pro tuto publikaci.
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Budiž Móda od Jany Máchalové reflektuje vývoj módy uplynulého i počátky nového století. Soustřeďuje se na střídání trendů, styly ulice i módní návrháře. 
Dala mi spoustu nových informací ve spojení se širšími kulturními souvislostmi. 
Jediným problémem je, že se vám nebude chtít od knihy odtrhnout.
Kronika módy odhaluje dějiny pomocí velkých fotografií, výstižného textu a oproti dalším knihám dává do souvislosti i ikony a konkrétní ideály doby. V každém období vám představí konkrétní linii díky které vždy poznáte o jakou módní epochu se jedná.
Příjemným překvapením pro mě byla kniha Česká móda 1940-1970.  Je mi líto že nereflektuje českou scénu alespoň do roku 1990, a další díl jsem nedohledala. Ale perfektně vysvětluje jak vývoj módy u nás poznamenal holocaust  a komunistický režim.
 Taky poukazuje na vývoj reklamní a propagační fotografie u nás.Další knihy se které mohu doporučit:

 V podstatě veškeré z edice Dějiny odívání. 
 Velice kvalitně zpracované a na vysoké škole jsem z nich velice často čerpala.

A zahraniční knihy:

Doufám, že mi také doporučíte kvalitní čtení o módě:)

16 komentářů:

 1. Se šarmem Pařížanky mě velice zklamalo. Ani nevím proč, jen jsem čekala větší pecku. Víc módy a pokročilejších rad, ne základy. Zato Kronika módy byla skvělá! S Dějinami odívání jsem se taky setkala na vejšce, nicméně je to spíš odborná studie. Každopádně mě z výběru zaujala ta Česká móda:)

  OdpovědětVymazat
 2. Ta kniha Kmeny mě velmi, ale velmi zaujala! Musím si ji někde sehnat! Přesně tohle téma mě zajímá... :-) škoda, že už je po Ježíškovi :-(

  Jinak ty knížky k dějinám odívání jsou skvělé, četla jsem je také, v rámci studia. Psala jsem práci o vývoji módních trendů obuvi, škoda, že na to je knížek velmi málo, protože boty si prošly opravdu velkými změnami. Momentálně pracuji na diplomce o vnímání štíhlosti a nadváhy v minulém století, takže počítám s tím, že se módy také dost dotknu... Je to úžasné, jak se oděv formoval, měnil... až do současných stylů... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mohla by jsi mi tu práci o štíhlosti zaslat na e-mail? to bych si ráda přečetla...dostal.lucie@gmail.com

   Vymazat
 3. waw super výber :)
  skoro všetky mám doma ... teda ja nemam česku modu ale slovensku modu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Za sebe můžu doporučit Style Yourself od Jane Aldridge ze seaofshoes.com. Jsou tam hezky popsané jednotlivé typy a střihy základních kousků, materiály, vzory a hlavně spousta fotek různých světových blogerek i samotné Jane.

  OdpovědětVymazat
 5. Kmeny 2 som dostala minulý rok na vianoce a je to fakt že dosť úchylné čítanie...:))) vtipné, zaujímavé a poučné čítanie ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Se šarmem Pařížanky a Móda v proměnách času jsou mé oblíbené knížky. Na Kroniku módy se mrknu.
  Za sebe můžu doporučit sérii knížek od Mireille Guiliano, ale ty jsou spíše o životním stylu než o módě...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I to se může mým čtenářkám hodit. děkuji Verčo:)

   Vymazat
 7. super výčet, mě zaujala ta Se šarmem Pařížanky.:)
  Style by Eliza

  OdpovědětVymazat
 8. super článek, děkuji za tipy :))

  http://gethealthyandfitwithus.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. So šarmom Parížanky vlastním, teraz hltám knihu s názvom "Jak se stát Pařížankou ... ať žijete kdekoli" :)

  OdpovědětVymazat
 10. - nechhci se chvastat, lec v tomto ohledu se muzu chvastat vyrazne odbornejsi, serioznejsi a pocetnejsi sbirkou ,)
  todle jsou jen obrazkovy knizky pro cviceny simpanzi s minimem skutecne hodnotnejch informaci

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obrazkové knížky pro cvičené šimpanzy?vážně? silná slova pro mě a mé čtenářky.
   Tvoji sbírku ti všechny přejeme.

   Vymazat
  2. Ty se nejdřív nažer a pak piš, možná ti to půjde i správně česky ty šimpanzi!

   Vymazat
 11. Já mám ráda You Know You Want It - od stylisty Gossip Girls :) Vcelku mám podobnou sbírku jako ty jen ta částka za Kmeny mě dostává do kolen :D Mým snem je vlastnit Savage Beauty od A. McQueena!
  Janča

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za komentář. Na blogu se zobrazí hned po schválení:)
Komentovat můžete i anonymně, bez google účtu.