sobota 23. února 2019

Mění Instagram pohled na ženskou krásu?

Krásné ráno. Před pár dny jsem na stories otevřela téma, které vás hodně zaujalo a přišlo mi na něj velké množství zpráv. Na to konto jsem se rozhodla téma otevřít i tady, kde je na to daleko větší prostor a kde můžete názor vyjádřit i veřejně.

Jak už asi víte, chci otevřít diskuzi nad trendem plastických operací. Před pár lety jsem psala články o vlivu instagramu na vnímání ženské krásy. Řešila jsem používání aplikací na změnu postavy i rysů v obličeji. Teď to vypadá, že se trend trochu pozměnil a místo úpravy v mobilu se ženy nechávají daleko častěji upravit i v realitě.
Plastičtí chirurgové dokonce přišli s tvrzením, že tomu pomáhají právě zmíněné aplikace, díky kterým vidíte, jaké změny v obličeji "potřebujete", abyste působili lépe. Ženy jim chodí do ordinací s jasnou představou podle fotky z Faceapp, kde mají např. menší nos, větší rty a výraznější lícní kosti. A pomáhá tomu prý i to množství selfie, které si ženy fotí a sdílí a které je ve finále stresují, protože nevypadají tak, jak by chtěly.

Trendy

A jaké jsou vlastně aktuální trendy v plastické chirurgii a kde se berou?
Po éře velkých rtů, teď frčí opravdu výrazná čelist. Stále se zmenšují nosy a brady a vyplňují lícní kosti. Před pár lety chtěli všichni rty jako má Angelina Jolie, dokonce i s tou pověstnou čárkou uprostřed dolního rtu, kterou si můžete nechat vytvořit. Ale Angelina byla vzorem i v dalších letech. Zřejmě právě díky filmu Maleficent se rozjel trend výrazné a štíhlé čelisti,  kolem které není ani gram tuku. Proto si oblast pod bradou nechávají vypíchat chemickou látkou i velmi štíhlé ženy. Krk a obličej tak vypadá štíhlejší. Další trendy se řídí podle zemí a jejich zvyklostí a trendů.


V Asii neuvěřitelně frčí nos zvětšený výplní. Asiatky jsou známé tím, že nemají rády své malé a placaté nosy, proto si je nechávají zvětšit z profilu a nos pak nevypadá tak široký. Stejně tak si nechávají doplnit nevýrazné brady a lícní kosti. V Asii je obecně trend vypadat více evropsky, proto je častá operace očních víček a také čelisti. V Usa bylo minulý rok provedeno přes 4 miliony estetických plastických operací a pokud by se přidaly i neinvazivní zákroky jako botoxy či výplně jsme na 15 milionech zákroků! Nejčastěji se v Usa chodí na zvětšení prsou, liposukci, změnšení nosu a autoaugmentaci (zvětšení hýždí vlastním tukem).


Tady se tak dlouho zmenšovala čelist a brada, až skoro žádná nezbyla:( Tlak

Ale kde se bere ten tlak, který nutí i dospělé a sebevědomé ženy do změn zevnějšku, které nepotřebují? Za mě to má několik hledisek. Plastická chirurgie je obří business a proto i světové kliniky vytvářejí trendy, které jejich klientky prostě musí mít. Ty se dají odprezentovat na celebritách, díky kterým budou chtít zákrok ženy po celém světě. Kim Kardashian doslova přes noc změnila vnímaní ženské postavy. Rozjela trend obřích hýždí a z velkého zadku udělala téměř nutnost. Její sestra Kylie zas nakopla módu výplní rtů a čekám, co díky nim započne příště?

Další je tlak společnosti. Budu to psát samozřejmě za sebe, ale cítím to tak, že žena prostě nemá právo stárnout. Herečkám se vyčítá, když jdou na výraznější vyhlazení vrásek. Píše se, že neumí stárnout s grácií, ale když si nechají své přirozené vrásky tak o nich píšou, že o sebe nedbají a nevypadají dobře. Jaké je tedy řešení? Chce se dodat, že je to zlatá střední cesta, ale tenhle slogan je jen alibistickou odbočkou protože kdo nakonec rozhodne, co je ten vyvážený střed? Podle každého je to něco úplně jiného.
Nedávno jsem tohle téma řešila se svým tátou, ten s tím tlakem na ženy absolutně nesouhlasil. Ale jak by proboha mohl, když si jako muž něčím takovým nikdy nemusel projít?

Je úplně jedno, že je rok 2019, očekavání na vzhled ženy je stále stejné. Máme přece být krásné a dbát o sebe. V rámci aktuálních trendů samozřejmě. Máte vysoké čelo? Existuje operace na posunutí vlasové linie, nebo si nechte ostříhat ofinu. Co na tom, že to byl v renesanci symbol ženské krásy a ženy si dokonce vlasy vytrhávaly, aby jejich čelo působilo vyšší.
Chci tím říct, že jsme neustále pod tlakem společnosti ohledně toho, jak bychom měly vypadat. A je to tak i proto, že jsme pak lépe manipulovatelné. Neustále si totiž musíme hlídat aktuální trendy a snažit se přizpůsobit všeobecnému vkusu. Letí tenké obočí, máme všechny vytrhané čárky, letí husté obočí, nakupujeme produkty na růst chloupků a snažíme se je co nejlépe dokreslit.

Je to o penězích, o manipulaci a tlaku. Máme aktuální trendy přijímat, abychom byly in a v podstatě se tak držely aktuální vlny a tudíž nestárly. Máme za sebe utrácet obrovské peníze, což se perfektně hodí i kosmetickému průmyslu.Instagram

A do toho před pár lety přišla sociální síť Instagram. Můžete sledovat jak žije 20-letá Nataša z Ruska, nebo likovat fotky Sáře z Brightonu. Sledujete ženy po celém světě a pomaličku a nenápadně se s nimi porovnáváte. Je to úplně běžná a přirozená věc. Že se hodnotíte i podle toho, jak vypadají ženy ve vašem okolí. Že s nimi srovnáváte svoji postavu a tvář. Ale zatímco v mojí pubertě byl internet v plenkách (naštěstí!!), takže jsme se porovnávaly tak maximálně s holkama ze třídy, dnešní ženy a dívky se mohou porovnávat s celým světem. Hodnotí svůj život, to co vlastní i postavu dle žen z Instagramu.

A můžeme si tisíckrát říkat, že to nemusí být realita a nevíme co za danou fotkou je a náš mozek stejně vyhodnotí, že máme proti všem ostatním velký špek na břiše, moc tlustá stehna a neskutečně řídký vlasy. A právě proto jsem vám na stories ukázala ty fotky z plastické operace, abyste viděly že i jeden zákrok může naprosto změnit vaši postavu. Protože zatímco vy se snažíte makat ve fitku, dřete na sobě a pak se po večerech trápíte těmi úžasnými těly na IG, pravda je taková, že valná většina je jen dílem chirurgů.


Ono se to má navíc tak, když jsem s blogem před 8 lety začínala, psaly nám čtenářky snad všem, jak jsme hezké a štíhlé. Postupem doby byl cítit stoupající tlak na to, že blogerka má být vlastně něco jako modelka, když prezentuje značky a měla by být tedy štíhlejší a vypadat skvěle. Pamatuji dobu někdy před 5 lety, kdy jsem i já dostala zprávy, jestli bych neměla ještě trochu zhubnout:D
Bylo to období trendu thigh gap (mezera mezi stehny) a já z toho byla poměrně zaskočená a zhnusená. A ono to bylo celkově vlastně jen vývojem trendů v módě a světě modelingu. Protože i tam už nestačilo XS, ale modelka musela mít XXS. Takže i ve světě blogování už nestačilo být štíhlá, už jsi musela být super štíhlá.

Ten tlak se nakonec přenesl i na mladé ženy a dívky, které se snaží vyrovnat nárokům na svůj vzhled. Od 18 let se vrhají na plastiky prsou, protože mít dnes přírodní ňadra je prostě úplně mimo. Ty přece podléhají gravitaci, navíc nejsou vždy souměrná, nedrží pod bradou a nemají ten kulatý profil jako mají herečky v pornu. Znám muže, kteří chodí jen se ženami které mají umělá prsa. Proč? Prý se jim to tak líbí víc. Přiznat se, že se mi něco umělého líbí víc, než ta přirozená varianta? Tak až sem jsme dospěli?

A Instagram má bohužel tu moc, že ty trendy v zákrocích daleko rychleji rozšíří a v našich očích normalizuje. Mějte ve sledování pár ruských influencerek a za chvíli vám všechny ty úpravy vlastně přijdou normální vzhledem k tomu, jak vás podobnými fotkami bude bombardovat algoritmus instagramu. Samozřejmě, že se k některým lidem podobné fotky nikdy nedostanou. Jestli sledujete jen zvířatka, nebo mimina, bude vám připadat, že to přeháním. Já jsem sledovala hlavně interiéry a módu. Stačilo začít sledovat nějakou ruskou modelku a už mě začaly bombardovat fotky extrémně upravených žen.
A nejen že vám všechny ty úpravy přijdou normální, ale vy sama si díky nim začnete připadat obyčejná, nedostačující, marná.
Jestli to ve skutečnosti není tím, že ony na sobě zapracovaly a vy pro sebe máte taky něco udělat. A proto jsem psala, že je nutné neustále si připomínat, že to nemusí být realita, jen práce plastických chirurgů. Protože díky nim můžete být i přes noc, štíhlou krasavicí.Už od dětství si pamatuji, jak časopisy psaly o plastických operacích slavných. Dřív plastické operace hlavně neměly být vidět. V tom byl úspěch operatéra, že vám zmenšil nos, ale okolí vám jen dokázalo říct, že vám to sluší, ale co konkrétně se změnilo to nepoznali. Teď výsledky operací někteří dávají na odiv jako svůj styl. Pyšní se tím, jak se mají rádi, ale mají extravagantní vkus a chtějí vypadat extrémně. Za mě je dobře, že to není potřeba skrývat. Ale v té haldě upřímných zpovědí o tom, jak mají právo být jiní a nikdo by jim neměl bránit jít za svým snem, se zapomíná mluvit o Dysmorfofobii.

Dysmorfofobie

Nemoc typická tím, že je postižený jedinec přesvedčený o deformitě a ošklivosti svého těla. Vyhledává pomoc u dermatologů, stomatologů a plastických chirurgů. Ale žádná z proběhlých úprav ho nedokáže uspokojit, proto v nich pokračuje dál. Jakkoliv se ženy proměňující v živé barbie snaží přesvědčit veřejnost, že mají samy sebe rády, jedou podle nastaveného režimu, který má vylepšit jejich domnělé deformity. Právě proto s úpravami nikdy nemohou přestat. Veřejně rozhlašují, že je operace a zákroky baví. Ano baví, jsou to jediné chvíle, kdy mají naději, že se něco změní a cítí záblesky spokojenosti. Ale ten pocit rychle vyprchá a proto se stále vrací na další zvětšení rtů a prsou a zmenšení nosu. Je až šílené, jak lehce, se tahle nemoc může zvrtnout a zvlášť proto, že jde vždy v ruku v ruce s PPP (poruchy příjmu potravy).
A i proto jsem vám ukazovala fotky ruských a ukrajinských influencerek. U nich je krásně vidět, do jakého extrému to lze dohnat. Už ani nevypadají jako lidské bytosti. Spíš jako panenky nebo komiksové figurky. Všechno je na nich přehnané. Nemůžou být štíhlé, musejí být doslova vychrtlé. Nechávají si aplikovat chemickou látku Kybella, která požírá tuk. Takže se nemusíte cítit špatně, že takových stehen jako vidíte na fotce nikdy nedosáhnete. Ono to totiž cvičením nejde. Navíc ty které jsem vám sdílela, mají rozhodně problém i s výše zmíněnou poruchou příjmu potravy, pro které je instagram doslova živnou půdou.

Chceme vypadat jako obživlé panenky?
Hodně z vás mi psalo, že se takové ženy nemohou nikomu líbit. Ale ony mají často i přes milion followers, takže někomu se to líbit musí. A když to není v té přehnané extrémní verzi, tak se svým vzhledem vlastně snaží být líbivé. Malý nosík, plné rty, vystouplé lícní kosti. Lidi se na to vlastně koukají rádi protože je to všeobecně bráno jako prototyp krásy. A i na extrémní vzhled si člověk časem zvykne, protože se jednoduše okouká.
Muži

A co muži a podobný extrémní vzhled dosažený plastickou chirurgií? Není to ve finále tak, že nás chtějí jako plastové panenky? V době toxické maskulinity, kdy se pod každým mužem doslova třese židle jistot, na které dosud seděl a věděl v čem spočívá jeho postavení ve společnosti? Už nemůže být tím šovinistickým mačem a dominantním samcem a ta role mu dost možná schází. I v minulosti se totiž některé módní trendy vytvářely hlavně proto, aby "svázaly" ženu, která pak vlastně byla fyzicky daleko víc závislá na muži. Jako třeba trend malých nožek, tedy svazování chodidel v Číně. Nešlo jen o to, že bylo chodilo miniaturní a tedy líbivé. Ale hlavně o to, že díky tomu zmrzačenému chodidlu, nemohla žena téměř chodit, dělala jen miniaturní krůčky při kterých trpěla a byla zcela odkázána na svého manžela. Pokud muž touží po extrémně vyhublé ženě, může vlastně toužit po dívce až dítěti(protože extrémně vyhublá dívka vlastně nemá boky a tedy nevypadá jako žena), nebo po velmi submisivní bytosti. Protože vychrtlost a nedostatek jídla sebou nese i nedostatek energie a závislost na pomoci někoho blízkého. 
Navíc, pokud muž vyhledává jen ženy podobně extrémně upravené, může mu vyhovovat vztah s někým, kdo je psychicky nevyrovnaný a koho by mohl dobře manipulovat. Protože pravda je taková, že někdo, kdo se má opravdu rád a je sám se sebou vyrovnaný, se nikdy do operací, které sebou navíc nesou značná rizika, nikdy nepustí.
Na závěr bych ráda řekla, že nejsem proti plastickým operacím jako takovým. Kvalitní klinika a chirurg dokáží zachránit životy a dělat doslova zázraky. Navíc bych byla pokrytec. Sama spolupracuji s Asklepionem, kam chodím na plazmaterapii a mezoterapii. Určitě budu v budoucnu bojovat s vráskami, někdy v budoucnu mě čeká botox apod. Nic z toho nepopírám. Ale vybrala jsem si kliniku, která odmítá klienty, když zákrok nepotřebují. Kliniku která je známá tím, že nedělá zákroky, které by poškozovaly zdraví (třeba enormně velká prsa atd). Prostě si drží úroveň.


Budu moc ráda, když mi napíšete, jak celé tohle téma vnímáte vy, popř. jestli cítíte společenské tlaky, nebo se vás to vůbec nedotýká.

12 komentářů:

 1. Tie ruské a ukrajinské profily idú mimo mňa a objavila som ich vďaka Tvojim stories. Keď som to zdieľala následne u seba. Prišli mi reakcie zhnusené, ale i také že sa to páči. Som veľmi smutná z tohoto že takéto niečo vidí mládež, ktorá je najviac ovplyvniteľná a najviac ohrozená. Akoby toho už nemali dosť.. Je mi z toho zle. Bola by som rada, keby viac influencerov šírilo, že je normálne vyzerať tak ako sme sa narodili a mať sa rád. A chcelo by to i nejaké plus size influencerky.

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavej článek, super :). Připadá mi, že se tomuhle typu blíží i jedna česká známá youtuberka... Škoda.

  OdpovědětVymazat
 3. Inuško, dokonale sepsané, takovou osvětu bych zavedla ve školách. Je pravda, že si ženy říkají, že to vše dělají, pro muže. Omyl, jen samy pro sebe, vždyť se sami vidíme silnější než jsme ve skutečnosti. Vše je tlak médií a sociálních sítí na to, jaký je vlastně ideál krásy. A nejhorší je, když tomu propadnou mladá děvčata a z hezké štíhlé dívky je anorektička.

  OdpovědětVymazat
 4. Ďakujem za skvelý článok. Veľmi sa vyníma medzi ostatnými úprimnosťou, "ne-komerčnosťou", vidieť že máš zrelé názory. Plus máš skvelý štýl písania.

  OdpovědětVymazat
 5. Doufám, že si tenhle článek přečtou hlavně holky, co prochází pubertou.
  Říkám to pořád. Kdyby v mých 13 letech fungoval Instagram na takový obrátky, jako dnes, tak mám poruchu příjmu potravy jak vyšitou. Je mi líto dospívajících holek, kterým je těch 13-16 a musí tohle nějakým způsobem trávit a neustále se přesvědčovat, že to že mají trošku menší prsa a větší stehna není nic, kvůli čemu by se měly nenávidět.
  Instagram by kvůli tomuhle měl být minimálně od 18. To, co se tam ukazuje/propaguje není totiž nic, co by dospívající dítě dokázalo strávit. Přehnaně sexy fotky, vyzívavé pózy a vyumělkovaný Instagramy nepatří před oči holky (ale i kluka!), co prochází jednou z nejzásadnějších změn ve svým životě. Může se pak totiž stát, že se začnou honit za něčím, co vlastně bez nějakých zásadních a někdy až dost rizikových úprav nedosáhnou.

  Každopádně ti děkuji za tenhle článek, jsi opravdu jedna z tisíce, která o tom mluví tak, jak to opravdu je. Každá influencerka nám tu káže o tom, jak je ok se milovat takové, jaké jsme a měsíc na to dává sponzorovaný příspěvek plastickou klinikou.

  OdpovědětVymazat
 6. Nechce se mi verit že jsme natom tak spatne,smutné,kam se společnost ubira,pokorujeme přírodní zákony to se nám ve zlem vrátí.jeste že nemám ani Facebook a instagram vůbec nechápu...tobě přeji ať v tom divnem svete blogerek nestratis sebe...

  OdpovědětVymazat
 7. Ten tlak IG osobně vnímám i v mnoha dalším oblastech, a myslím, že se na člověku dokáže dost ošklivě podepsat. Nejsi štíhlá? Neumíš se namalovat? Piješ kafe z nerecyklovatelného kelímku? Nakupuješ v řetězcích? Dáváš dítěti jednorázové pleny? Jíš cukr? Čteš romantické knihy? Nestuduješ? Nenosíš proflánknuté šperky? Nenavštěvuješ dost cizích zemí?... Pak jsi nula. To je podle mě zpráva, kterou dostane každý zranitelný člověk, který na Instagram jenom vkoukne. Sama se občas přistihnu, že mám výčitky z kafe v kelímku a z jeanů z H&M. A to si myslím, že jsem dospělá, vyrovnaná žena, která si to v hlavě dokáže srovnat. Co potom mladé holky, které se teprve učí o tom, kdo jsou a co znamenají. Ty z toho musí mít hrozný guláš.
  A to, co propagují ony ruské influencerky, to je hrozné. Na některé ty fotky jsem zírala celé minuty a přemýšlela jsem, co ty holky proboha vedlo k tomu, aby ze sebe udělaly něco takového? Vždyť je to tak ošklivé, neženské a vlastně celkově nepřirozené... Je mi z toho úplně smutno a doufám, že ten trend se brzy někde zastaví. Proč není moderní být aspoň trochu přirozená?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezky napsáno, souhlasím.

   Vymazat
  2. Dobrý den, vy jste úplně vystihla můj pocit z toho článku a vlivu IG na člověka 👍

   Vymazat
 8. Máš pravdu s tím, co to asi říká o chlapech, kterým se to líbí. Jednu kamarádku její přítel dohnal do PPP a byl s tím velmi spokojen, že jí mohl říkat, jaká je špatná... Každopádně, když vidím tyhle holky – život věčný člověk získá různými cestami. Někdo se snaží být nesmrtelný osobně a nikdy nezestárnout, někdo (postupně) mění vlastní tkáně za nerozložitelný silikon, někdo se věnuje vědě a práci a jiný holt pošle geny dál v následující generaci. Mým sebevědomím nemává instagram ale moje kosmetička, která se při pohledu na mé vrásky málem rozplakala a pokaždé co mě vidí mi opakuje, jak to je strašné a že s tím musím něco dělat, ale na botox jsem prý ve 30 ještě mladá. Došlo to tak daleko, že jsem si začala u přemýšlení držet čelo, aby se mi automaticky nekrabatilo... a pak jsem se na to vykašlala. Holt, budu vrásčitá a ošklivá ještě před 40. Komu to vadí? Mi ne a můj muž už taky není žádný mladíček :-D

  OdpovědětVymazat
 9. Moc zajímavý článek, děkuju! Já jsem ta, co na Instagramu sleduje mimina, resp. mateřské profily. A musím říct, že i tam se pěstuje něco podobného. Jenže zatímco mladé svobodné ženy mají jako kult tělo a módu, možná ještě zábavu (cestování, párty), u matek se k tomu přidává ještě dokonalé dítě a domácnost. Když strávím na instagramu víc času, tak i já jako třicetiletá, štíhlá, vysokoškolsky vzdělaná matka šikovných dětí si připadám jako neschopný idiot.
  Myslím si, že člověk je tvor přizpůsobivý a v historii se dokázal adaptovat ns různé výzvy okolního světa. My jako generace, pro kterou byl internet novinkou, mu velmi snadno podléháme. Ale je možné, že další a další generace budou vůči těmto tlakům imunní a budou na trendy internetu reagovat nějakým pro nás nepředvídatelným způsobem...

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj Ino,
  je opravdu smutné, kam to všechno spěje. Hlavně když to vidím u opravdu mladých děvčat jak chtějí vypadat podle posledních trendů, které viděly na IG. Co se mi taky nelíbí, tak že častokrát tyto "modelky" nemají žádné vzdělání, pořádně nic neumí, ale jsou mnohem více uznávané než ženy, které opravdu něco dokázaly. Je mi jasné, že porovnávání žen nikdy nezmizí a různé trendy v úpravách vzhledu tady budou stále. Ovšem všeho moc škodí a nikdy by se to nemělo hnát do extrémů.
  Článek se mi moc líbil. Hezky jsi ho uchopila a popsala opravdu detailně.

  Martina

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za komentář. Na blogu se zobrazí hned po schválení:)
Komentovat můžete i anonymně, bez google účtu.